Jūs esate čia

Kuo naudingos ašaros?

Kuo naudingos ašaros?

Ašaros - ašarų liaukų gaminamas skaidrus, specifinio skonio skystis. Ašarų cheminė sudėtis labai nesudėtinga: 99% sudaro vanduo ir 1% neorganinės ir organinės medžiagos. Svarbiausia ašarų funkcija yra nuolatos drėkinti ir dezinfekuoti akies rageną. Tačiau tai tik viena, fiziologinė, ašarų funkcija. Žmogus yra vienintelė būtybė žemėje, kurios ašaros susijusios su emocijomis.

Ašarų būna įvairių: džiaugsmo ir sielvarto, pykčio ir nuoskaudos, apmaudo ir graudulio. Verkiant, dvasinė savijauta pagerėja todėl, jog tuo metu organizme gaminasi ypatingos medžiagos, palankiai veikiančios smegenis. Tad kamuojami graudulio leiskite sau paverkti, juk verkia net stipriausieji.

Netiesa, kad yra žmonių, kurie niekada neišspaudžia ašaros. Nuolatos, bet negausiai ašaroja visi: nuo kūdikių iki senelių, nes ašaros gaminasi nuolatos. Per parą suaugusio žmogaus ašarų liaukos pagamina maždaug 0,5 -1 ml ašarų. Todėl per metus, net patys ištvermingiausi žmonės „priverkia" apie pusę litro.

Jeigu į akis patenka svetimkūnis arba akys pavargsta nuo ilgo skaitymo ar kompiuterio ekrano mirgėjimo, ašaros pradeda gausiai plauti akių obuolius. Deja, kai kurių pavojingų mikrobų, alergijų ir krislų ašaros nuplauti neįstengia, todėl išsivysto įvairios ligos. Bene dažniausia pasitaikanti akių liga yra konjunktyvitas (akių junginės uždegimas). Jis gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių: mikrobinės infekcijos, alergijos, traumos ar panašiai. Konjungtyvito eiga ir gydymas priklauso nuo jį sukėlusių priežasčių.

Kartais gausus ašarojimas būna susijęs su alerginiu akių dirginimu, jų nuovargiu, vokų arba nosies gleivinės uždegimu. Bet tokią reakciją gali sukelti ir pernelyg ryški šviesa arba stiprus vėjas. Tokiais atvejais gali padėti paprasti arba tamsinti akiniai. Jeigu akys peršti ir ašaroja dėl dulkių arba nuovargio, reikia jas kas 20-30 minutčių plauti specialiais akių lašeliais.

Kur kas blogiau, kai sumažėja ašarų gamyba arba dėl latakų užakimo negali patekti į akis. Tuomet išsivysto akių skausmas, perštėjimas, patinsta vokai. Tokiu atveju geriausia kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų, kokios priežastys sukėlė šiuos negalavimus. Jei nustatomas ašarų liaukos arba ašarų maišelio uždegimas, skiriamas gydymas antibiotikų lašeliais, fizioterapinės procedūros. Be to rekomenduojama lašinti specialius akių lašelius.

Jei pastebėjote, kad darbe ima graužti akis, jos ašaroja, joms padės tokios priemonės:

  • Atidžiai pažiūrėkite per langą: pirmiausia į arti esantį objektą, paskui - į tolį. 
  • Dienos metu gerkite daugiau skysčių. 
  • Nepamirškite vitaminų - valgykite apelsinų, citrinų, kivių, juose esantis vitaminas C normalizuoja regėjimą. 
  • Grįžę namo ant akių uždėkite ramunėlių žiedų kompresą.
  • Pavartykite akis aukštyn, žemyn, kairėn bei dešinėn ne mažiau, kaip 30 kartų.

 

"Sveikatos langas" 2009 Nr. 6