Jūs esate čia

Mokykimės nešioti saulės akinius!

Mokykimės nešioti saulės akinius!

Per dešimties metų darbo optikos srityje praktiką pastebėjau, kad neretas lietuvis linkęs save priskirti šiauriečiams. Pavyzdžiui, renkantis akinius pirmenybę teikia saugiam pasirinkimui. Vengia ryškių spalvų ir
ekstravagantiškų formų, bet mielai renkasi aukso viduriuką – modernią klasiką. Vis labiau ir labiau žmonės domisi optikos naujovėmis, akinius renkasi ne tik kaip neišvengiamą būtinybę, bet ir neatsiejamą įvaizdžio dalį. Tačiau dar daug žmonių iš viso nenešioja saulės akinių arba juos nešioja labai retai. Tad per ateinančius dešimt metų norėčiau kuo daugiau žmonių išmokyti nešioti saulės akinius.

Kodėl lietuviai nėra uolūs saulės akinių nešiotojai? Pirma, tokius įpročius suformavo Lietuvos klimatas, kuris tikrai nelepina saulėtomis dienomis. Antra priežastis yra ekonominė. Saulės akiniai nėra pirmojo būtinumo
prekė, tad dažnai šis pirkinys būna nustumiamas į sąrašo pabaigą arba iš viso išbraukiamas. Trečia, žmonėms trūksta informacijos ne tik apie UV spindulių žalą, bet ir apie technologines galimybes. Pavyzdžiui,
žmogus daug metų nešioja korekcinius akinius ir net nežino, kad optikos salonuose galima pagaminti saulės akinius su dioptrijomis, kurie visiškai nesiskris nuo tų gražuolių blizgančiose vitrinose.

Kodėl reikia nešioti saulės akinius?

UV spinduliai yra sudedamoji saulės spindulių dalis. Yra keletas UV spindulių rūšių: UV-A, UV-B ir UV-C spinduliai. Visi jie yra žalingi ir gali stipriai pakenkti žmogaus regėjimui. Kuo ilgiau laiko praleidžiame saulėje,
tuo didesnis pavojus. Saulė UV spindulius spinduliuoja ne tik vasarą, bet visus metus. Štai kodėl saulės akinius turime nešioti ne tik vasarą, bet ir rudenį, pavasarį, ypač žiemą, kuomet šviečiant saulei UV spindulių dozė yra dvigubai didesnė dėl atspindžių nuo sniego.

Kokias akių ligas gali sukelti UV spinduliai?

UV spinduliai gali sukelti kelių tipų kataraktą (lęšiuko drumstėjimą), junginės, geltonosios dėmės degeneraciją, vyzdžių, ragenos pažeidimus, vokų odos vėžį. Itin intensyvi spinduliuotė gali sukelti junginės ir ragenos nudegimų. Slidinėjant kalnuose UV spindulių koncentracija ypač didelė. Slidinėjant be akinių dėl ragenos nudegimų galimi trumpi 24 h – 48 h regėjimo praradimai. Štai kodėl kalnuose nerasite slidininko be akinių nuo saulės. Įdomu tai, kad šviesios spalvos akių rainelės (mėlynos, žydros, pilkos, žalios) į tinklainę praleidžia daugiau UV spindulių nei rudos spalvos. Šviesios spalvos akys turi mažiau melanino pigmento, kuris saugo nuo UV spindulių.

Vaikai ir paaugliai

Vaikai ir paaugliai yra ypač jautrūs UV spinduliams. Atsiminkite – vaikų akys labiau pažeidžiamos nei suaugusiųjų! Vaiko akies lęšiukas yra skaidresnis, išorinis akies dangalas plonesnis, tad į tinklainę praleidžiama daugiau UV spindulių. Be to vaikai daugiau laiko praleidžia gryname ore. Vaikų akys, neapsaugotos saulės akiniais, labai greitai pavargsta, pradeda sausėti, padažnėja mirksėjimas, vaikas nori jas trinti. Dažnai tėvai ginasi, kad vaikams neperka saulės akinių, nes vaikai atsisako juo nešioti, nesaugo, pameta. Todėl labai patariu vaikus saulės akinius nešioti mokyti nuo jų kūdikystės.

Kaip nešioti saulės akinius

Keletas praktinių patarimų kaip įsigyti ir nešioti saulės akinius, kad jie taptų geriausiu jūsų draugu.

1. Saulės akinius pirkite optikos salone arba specializuotoje parduotuvėje. Būsite tikri, kad saulės akiniai yra kokybiški, turintys apsaugą nuo UV spindulių. Sulauksite patarimų iš profesionalių konsultantų. Gausite kokybės garantijas, kuri leis jaustis saugiai, jei kas nutiktų akiniams.

2. Prieš pirkdami saulės akinius, įvertinkite savo finansines galimybes. Įsigiję akinius ne pagal savo kišenę, visada jausite kartėlį, kuris neleis jums nuoširdžiai džiaugtis savo pirkiniu. Savo klientams visada kartojau, kad geriau paprastesni „no name“ saulės akiniai, nei iš viso jokie!

3. Pirkdami saulės akinius labiausiai kliaukitės savo nuomone. Kaip pats sau atrodote? Kaip jaučiatės? Ar akiniai papildys jūsų bendrą stilių ir įvaizdį?

4. Yra saulės akinių modelių, kurie yra KLASIKA. Unikalūs savo universalumu. Nepavaldūs nei laikui, nei vietai. Pavyzdžiui, Ray - Ban Wayfarer ar Aviator modeliai. Pasirinkę tokį modelį klasiškai atrodysite tiek su džinsais, tiek su dalykiniu kostiumu.

5. Jei turite galimybę, įsigykite keletą saulės akinių. Skirtingi saulės akiniai leis jums formuoti vis kitokį įvaizdį, priklausomai nuo nuotaikos, vietos ar progos.

6. Jei mėgstate sportuoti, būtinai įsigykite saulės akinius, skirtus sportui, tai suteiks daugiau komforto.

7. Saugokite savo akinius, tinkamai juos prižiūrėkite. Tinkamai prižiūrimi akiniai tarnaus ilgiau ir atrodys gražiau. Saulės akinius užsidėkite ir nusiimkite laikydami abejomis rankomis už akinių kojelių. Nenešiojamus akinius laikykite specialioje dėžutėje. Akinių lęšius valykite specialiomis priemonėmis.

8. Pamirškime požiūrį, kad saulės akiniai turi būti: PIGŪS-LABAI KOKYBIŠKI-LABAI GRAŽŪS-NIEKADA NELŪŽTI-TARNAUTI 10 METŲ. Galite rasti pigius-labai gražius. Arba labai kokybiškus-tarnaujančius 10 metų. Bet visi kriterijai vargiai ar tilps į vienus akinius.

9. Saulės akiniai gali papuošti kiekvieną žmogų, suteikti stilingumo, savitumo, paslėpti trūkumus ir paryškinti privalumus.

Straipsnio autorė optometrininkė Linksminė Piščikienė